Val Di Sole


Val di Sole, czyli narciarski raj

Val di Sole (Dolina Słońca) to nie bez kozery najbardziej znane w Polsce włoskie zagłębie narciarskie. Jak sama nazwa wskazuje, i nie jest to chwyt marketingowy, jest tu bardzo słonecznie. Przeciętnie przez 300 dni w roku! Tu wyjeżdżą się wszyscy. Począwszy od początkujących narciarzy po narciarzy ekspertów oraz snowboardzistów.

W Val di Sole na karnecie Superskirama można jeździć w 8 kurortach tj. Madonna di CampiglioMarillevaPinzolo (liczone jako 3 ośrodki), Ponte di LegnoPasso Tonale, Pejo 3000, Paganella, Monte Bondone, Alpe Cimbra-Folgaria i Lavarone. Trzy pierwsze z nich są położone niedaleko od siebie (oddalone o ok. 20 – 30 km). To fajny pomysł na skisafari (pomiędzy trzema ośrodkami jeżdżą skibusy). Poniżej znajdziecie opisy tych trzech miejsc.

Madonna di Campiglio – Marilleva – Pinzolo

To 3 różne ośrodki narciarskie połączone ze sobą. To prawdziwy raj narciarski, gdzie wyjeździ się każdy narciarz i snowboardzista, bez względu na stopień zaawansowania. W sumie jest tu do dyspozycji 150 km tras i 62 wyciągi. Bez mapki, ciężko będzie się jednak zorientować gdzie kończy się jeden ośrodek, a gdzie zaczyna kolejny.

Narciarz ekspert potrzebuje 1-2 dni, żeby objechać wszystkie trasy. Są tu świetne czarne, przykładowo uchodząca za jedną z najtrudniejszych w regionie Pista Spinale Direttissima czy FIS 3 – Tre, gdzie w grudniu odbywają się nocne zawody Pucharu Świata w slalomie specjalnym mężczyzn.

Nie brakuje tu też niebieskich i czerwonych tras. Polecamy szczególnie szeroką trasę Genziana, na której można wyjeździć się szerokim skrętem. Kompleks jest tak rozległy, że słabszym i średnim narciarzom oraz jeżdżącym z dziećmi, rekomendujemy przejeżdżanie skibusami pomiędzy dolną stacją Marillevy (Daolasa lub Marilleva 1400), a parkingiem w Madonnie di Campiglio (przy tzw. mostku). Lepiej jeżdżący ten dystans szybciej pokonają na nartach.

Madonna di Campiglio to od lat ulubiony stok polskich narciarzy. Nie ma się co dziwić! Tę alpejską miejscowość w XIX wieku odkryła cesarzowa Sissi (żona Franciszka Józefa) – miłośniczka najpiękniejszych miejsc w Europie! A jako miejscowość narciarską, rozpowszechnił ją sam Benito Mussolini, który w latach 30 ubiegłego wieku wybudował tu pierwsze wyciągi.

Passo Tonale – Lodowiec Presena – Ponte di Legno

W ośrodku jest ponad 100 km tras i 30 wyciągów. Są to głównie czerwone i czarne trasy, niewiele niebieskich. To bardzo zróżnicowany kompleks narciarski, który polecamy w miarę dobrze jeżdżącym narciarzom. Trasy w Tonale są wprawdzie szerokie, ale niebieskich jest tu niewiele.

W części Passo Tonale pojeździcie po szerokim, niezalesionym i zawsze słonecznym stoku. Polecamy przejechać się tu trasą Passo dei Contrabandieri (Przełęcz Przemytników) wysuniętą najbardziej na prawo, stojąc przodem do stoku.

Natomiast na Lodowcu Presena czeka na Was ładnie nachylona ok. 6 km czerwona trasa – biegnie z samego szczytu lodowca i wymaga dobrych umiejętności technicznych. W Ponte di Legno trasy są zalesione. Przejedźcie się koniecznie tą najbardziej na lewo z samej góry do dołu stoku (trzeba wjechać ostatni odcinek z Corno d’Aola orczykiem). Będziecie zachwyceni!

Pejo 3000

To alpejski ośrodek starego typu, który obejmuje 20 km tras. Przeznaczony jest bardziej dla dobrych narciarzy, chociaż są tu miejsca do nauki dla początkujących i dzieci. Po prawej stronie stoku nie tak dawno otworzono tu dla nich snow park z pianinem, które, po najechaniu gra losowo różne melodie!

Na szczyt Pejo 3000 wjeżdża się najwyżej położoną w tym regionie kolejką linową. Po drodze można podziwiać skaczące kozice i prawdziwie alpejskie krajobrazy. Tu, w odróżnieniu od innych stoków w Dolomitach, czuć, że jesteśmy w wysokich górach. A zmrożony lutowy śnieg utrzymuje się nawet pod koniec marca. Ze szczytu biegnie jedna z najdłuższych nartostrad w tym regionie: mierzy 8 km i prowadzi z 3000 m na 1400 m n.p.m.

Val di Sole w skrócie:

Jakie trasy? Różnorodne. Zalesione i niezalesione. Długie i szerokie. Kultowe czarne.

Dla kogo? Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dolne stacje wyciągów: Madonna-Marilleva: Passo Grosté, Pinzolo, Folgarida, Marilleva – Daolasa (stacja kolejowa), Marilleva 1400, Passo Tonale – Ponte di Legno: Tonale, Ponte di Legno, Temù, Pejo 3000: Pejo Fonti

Odległości do sąsiednich stoków: Marilleva – Passo Tonale (ok. 30 km), Marilleva – Pejo (ok. 25 km), Marilleva – Paganella (74 km)

Po nartach: Basen, SPA w Pejo Fonti, lodowisko w Cogolo di Pejo. Bary, dyskoteki, restauracje w Madonnie di Campiglio i na Marilleva – Daolasa.

Piękne miejsca w okolicy: Trydent (pociągiem z Daolasy), miejscowość Madonna di Campiglio,

Mapka

Przeczytajcie również o:

najlepszych trasach na Madonnie, wybranych przez instruktorkę narciarską

karnecie Superskirama

skisafari w Val di Sole

Autorką tekstu jest Kasia Munnich – bloggerka, pilotka i PR-owiec, więcej na www.snowiswhite.pl

inne okolice