Civetta


Civetta – najładniejsze widoki w Dolomitach

Civetta to największy kompleks narciarski regionu Veneto – tego ze stolicą w Wenecji. Oferuje około 80 km różnorodnych tras narciarskich, z czego większość jest niezalesiona i szeroka. To przede wszystkim stoki dla rodzin i początkujących, chociaż i narciarze eksperci znajdą tu coś dla siebie.

30 km tras stanowią trasy niebieskie przeznaczone dla początkujących, 50 km tras to trasy czerwone, 6 km to trasy mocno nachylone i wymagające. Do łatwych nie należy, znana z Pucharu Świata, czarna trasa Foppe -1,5 km ostrego i szybkiego zjazdu. Eksperci docenią też czarną trasę numer 6. Jeden z najlepszych zjazdów, to również la gran Zuita o długości 7 km.

Większość ze stoków znajduje się na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. – maksymalna wysokość to 2100 m n.p.m. Śniegu zatem nie powinno brakować. W razie braku opadów, ośrodek jest zresztą wyposażony w system sztucznego naśnieżania.

W kompleksie obowiązuje karnet sieciowy DolomitiSki – działa w 12 ośrodkach m.in. na Kronplatzu, w Alta Badia – Sella Ronda czy w Val di Fiemme.

Na stoki można dostać się z czterech miejscowości: Alleghe, Selva di Cadore, Zoldo oraz Palafavera. Ponoć, przynajmniej tak mówią Włosi, a to prawdziwi esteci, są tu najładniejsze widoki w całych Dolomitach. Pomiędzy miejscowościami kursują skibusy – dla posiadaczy skipasów są bezpłatne. Z Alleghe można dojechać skibusem na Marmoladę, a dalej przemieścić się na największą karuzelę narciarską Sella Ronda.

Civetta, to jednak nie tylko piękne trasy, to oczywiście wspaniałe jedzenie. Tu pierwsza Wasza myśl po przebudzeniu się będzie brzmieć: „cosa si mangia oggi?” – co dziś jemy? Lody, pastin oraz gnocchi alla zoldana to specjały lokalnej kuchni. Pewnie zastanawiacie się co to ten pastin? To bardzo delikatny hamburger wieprzowo – wołowy charakterystyczny dla tej doliny. Najlepszy pastin zjecie w knajpce mistrza Bepi, który dodaje do niego m.in. jajka, boczek i cebulę. Namiary na knajpkę tutaj.

W okolicy Selva di Cadore oraz Zoldo są trasy do narciarstwa biegowego. W Selva di Caldore, Zoldo i Alleghe znajdują się lodowiska.

Tutaj znajdziecie mapkę stoków.

Autorką tekstu jest Kasia Münnich, PR-owiec i bloggerka, więcej o włoskich stokach narciarskich na: www.snowiswhite.pl

Civetta w skrócie:

Jakie trasy? większość niezalesiona i szeroka

Dla kogo? dla początkujących i rodzin

Po nartach: lodowiska w Selva di Caldore, Zoldo i Alleghe, bary i knajpki w czterech głównych miejscowościach

Więcej o Dolomitach przeczytacie tutaj.

inne okolice